Vývoj poprsí | Decolen forte
Maketa Decolen
TV reklama Decolen

Vývoj poprsí

Ženské prsy nebo prsní žlázy tvoří pojivová a tuková tkáň, žlázky a mléčné kanálky. Jelikož prsy mají velmi malou podpůrnou svalovou tkáň, je velmi těžké je cvičením zpevnit nebo tonizovat.

Prso

Základní tvar a velikost poprsí jsou dané geneticky a ve většině případů dochází k jejich plnému formování během puberty. V této době se zvyšuje aktivita vaječníků, které začínají produkovat ženské pohlavní hormony estrogeny, ovlivňující svou činností významně i růst prsní tkáně. Estrogeny jsou látky, které přinášejí k buňkám prsní tkáně signály k zahájení buněčného dělení tím, že se navážou na určitá místa na povrchu těchto buněk nazývaná receptory.

Tím se spustí řetěz navazujících složitých biochemických procesů vedoucích k dělení buněk a tím k růstu prsní tkáně tvořené jednak samotnou prsní žlázou, jednak tukovým polštářem (viz obrázek). Tento proces se nazývá mammogeneze a probíhá v pěti stadiích:

stadium 1 Stadium 1 (8–11 let)
U preadolescentních dívek dochází v tomto období k mírnému vyklenutí bradavky, zatím bez významnějšího rozvoje okolní tkáně. Prsy se teprve začínají rozvíjet.
stadium 2 Stadium 2 (do 13 let)
Puberta obvykle začíná mezi osmým a třináctým rokem života a je doprovázena rozvojem sekundárních pohlavních znaků. Hormonální změny, ke kterým zde dochází, způsobují rozvoj prsní tkáně, což se navenek projeví zvedáním linie prsu a vývojem prsní bradavky a jejího okolí.
stadium 3 Stadium 3 (do 15 let)
Toto období je charakterizováno dalším růstem prsní tkáně a navenek se projeví zvětšováním prsů, ztmavnutím bradavek a jejich okolí.
stadium 4 Stadium 4 (do 16 let)
Bradavka a její okolí se zvýrazňuje a vystupuje z linie prsu.
stadium 5 Stadium 5 (do 19 let)
Vývoj prsů je ukončen, nad linii prsu vystupuje nyní pouze bradavka; u některých žen ale její okolí vystouplé zůstává.


Přípravek Decolen forte je na trh uváděn jako doplňek stravy.
Tyto stránky spravuje a za jejich obsah je zodpovědná společnost SWISS PHARMACEUTICAL INVESTMENT